Former and Current Judges, Associate Judge and Masters

Chronological Index of Judges of the Supreme Court of the Australian Capital Territory
LUKIN, Lionel OscarJudge25 January 1934 - 31 October 1943
DETHRIDGE, George JamesActing Judge1 October 1935 - 30 November 1935
PIPER, Harold Bayard

Acting Judge

Acting Judge

Acting Judge

1 March 1939 - 30 November 1939

10 October 1942 - 31 October 1942

13 November 1942 - 31 October 1943

CLYNE, Sir Thomas StuartJudge25 November 1943 - 18 October 1945
SIMPSON, (Brigadier) William BallantyneJudge24 October 1945 - 30 April 1960
DUNPHY, Edward ArthurAdditional Judge1 October 1958 - 31 December 1982
MORGAN, Sir Edward James RanembeAdditional Judge14 October 1958 - 31 May 1960
JOSKE, Sir Percy ErnestAdditional Judge4 June 1960 - 31 December 1977
EGGLESTON, Sir Richard MoultonAdditional Judge16 June 1960 - 1 July 1974
BRIDGE, Alan Bruce Keith IanAdditional Judge9 July 1964 - 28 July 1966
SMITHERS, Sir Reginald Allfree

Judge

Additional Judge

22 June 1966 - 2 November 1966

18 December 1964 - 1986 (died in office)

KERR, Sir John Robert

Judge

Additional Judge

22 June 1966 - 2 November 1966

3 November 1966 - 22 May 1972

GIBBS, Sir Harry TalbotAdditional Judge20 July 1967 - 1 August 1970
FOX, Russell Walter

Judge

Chief Judge

7 August 1967 - 31 January 1977

1 February 1977 - 3 November 1977

SWEENEY, Charles AugustineAdditional Judge1 May 1969 - 1 July 1971
NIMMO, Sir John AngusAdditional Judge2 May 1969 - 26 March 1974
BLACKBURN, Sir Richard Arthur

Judge

Chief Judge

Chief Justice

28 May 1971 - 6 November 1977

7 November 1977 - 6 May 1982

7 May 1982 - 31 March 1985

CONNOR, Francis Xavier LockingtonJudge7 March 1972 - 17 March 1982
WOODWARD, Sir (Albert) EdwardAdditional Judge25 February 1972 – 1990
FRANKI, Robert James AnningAdditional Judge25 May 1972 – 1986
SWEENEY, John BernardAdditional Judge5 September 1974 - 7 May 1981
EVATT, Phillip GeorgeAdditional Judge6 September 1974 – (retired)
ST JOHN, Robert James BaldwinAdditional Judge9 April 1975 - 31 March 1985
NORTHROP, Raymond MoyleAdditional Judge23 March 1976 - 31 August 1998
BRENNAN, Sir (Francis) GerardAdditional Judge22 July 1976 - 12 February 1981
McGREGOR, Douglas Gordon Patrick

Judge

Additional Judge

7 November 1977 - 7 December 1979

8 December 1979 - 15 June 1985

DAVIES, John DarylAdditional Judge17 May 1978 - 20 December 1998
LOCKHART, John StanleyAdditional Judge17 January 1979 - 11 June 1999
KELLY, John Joseph AnthonyJudge10 March 1980 - 30 June 1990
SHEPPARD, Ian FitzhardingeAdditional Judge20 March 1980 - 23 May 1997
MORLING, Trevor ReesAdditional Judge11 February 1981 – 1993
FITZGERALD, Gerald EdwardAdditional Judge19 November 1981 - 30 June 1984
GALLOP, John Foster AM, RFDJudge14 May 1982 - 31 July 2000
JENKINSON, Kenneth JosephAdditional Judge26 May 1983 - 13 January 1997
BEAUMONT, Bryan AlanAdditional Judge3 June 1983 - 11 June 2002
WILCOX, Murray RutledgeAdditional Judge23 April 1983 - 30 September 2006
SPENDER, Jeffrey Ernest JohnAdditional Judge23 April 1983 – 19 July 2010
PINCUS, Cecil WilliamAdditional Judge23 April 1985 - 16 December 1991 (resigned)
MILES, Jeffrey Allan AOChief Justice17 June 1985 - 30 September 2002
HIGGINS, Terence John AOJudge2 July 1990 - 30 January 2003
 Chief Justice31 January 2003 - 13 September 2013
FOSTER, Michael LeaderAdditional Judge25 November 1987 - 27 November 1998
RYAN, Donnell MichaelAdditional Judge27 April 1989 – 2 June 2011
von DOUSSA, John WilliamAdditional Judge27 April 1989 - 6 June 2003
BEAZLEY, MargaretAdditional Judge22 June 1994 - 26 April 1996
WHITLAM, Antony PhilipAdditional Judge7 April 1995 - 30 April 2005
Carruthers, Kenneth JohnActing Judge1 May 1995 - 22 December 1995
HOGAN, Alan EugeneActing Judge8 July 1996 - 13 December 1996
EINFELD, Marcus RichardAdditional Judge12 August 1996 - 16 April2001
MADGWICK, Rodney NevilleAdditional Judge12 August 1996 - 21 April 2008
COOPER, Richard EllardAdditional Judge1 October 1996 - 14 March 2005
CRISPIN, Kenneth John

Acting Judge

Judge

24 July 1997 - 29 September 1997

29 September 1997 - 10 October 2007

GRAY, Malcolm Forgan RFD

Judge

President Court of Appeal

12 October 2000 - 29 July 2011

21 December 2007 - 29 July 2011

GYLES, Roger Vincent AOAdditional Judge12 February 2001 - 22 August 2008
MILES, Jeffrey Allan AOActing Judge1 October 2002 - 31 December 2005
CONNOLLY, TerenceJudge31 January 2003 - 25 September 2007 (died in office)
WEINBERG, Mark SamuelAdditional Judge17 February 2003 - 18 July 2008
FRENCH, Robert ShentonAdditional JudgeNovember 2003 - 1 September 2008
HILL, Donald GrahamAdditional JudgeNovember 2003 - 24 August 2005
MOORE, Michael FrancisAdditional JudgeNovember 2003 – current
TAMBERLIN, Brian JohnAdditional JudgeNovember 2003 - 29 March 2009
MARSHALL, Shane RaymondAdditional JudgeNovember 2003 – 16 September 2013
NORTH, Anthony MaxAdditional JudgeNovember 2003 – current
STONE, Margaret AckaryAdditional JudgeNovember 2003 – 22 March 2012
ALLSOP, James Leslie BainAdditional JudgeNovember 2003 - 7 April 2008
SELWAY, Bradley MaxwellAdditional JudgeNovember 2003 - 11 April 2005
BENNETT, Annabelle Claire AOAdditional JudgeNovember 2003 – 23 March 2016
LANDER, Bruce ThomasAdditional JudgeNovember 2003 – 31 August 2013
DOWSETT, John Alfred AMAdditional Judge3 August 2004 – current
COWDROY, Dennis Antill OAMAdditional JudgeMarch 2007 – 15 March 2014
GRAHAM, Peter RossAdditional JudgeMarch 2007 – 6 September 2010
EDMONDS, Richard FrancisAdditional JudgeMarch 2007 – 10 February 2016
RARES, Steven DavidAdditional JudgeMarch 2007 – current
BESANKO, Anthony JamesAdditional JudgeMarch 2007 – current
REFSHAUGE, RichardJudge1 February 2008 – 11 May 2017
PENFOLD, Hilary RuthJudge1 February 2008 – current
MANSFIELD, John Ronald AMAdditional Judge11 September 2008 – 24 August 2016
BUCHANAN, Robert JohnAdditional Judge11 September 2008 – 9 September 2016
FOSTER, Lindsay GraemeAdditional Judge11 November 2009 - current
JAGOT, Jayne MargaretAdditional Judge11 November 2009 - current
NIELD, John RoscoeActing Judge26 July 2010 - 2011
MATHEWS, Jane HamiltonActing Judge26 July 2010 - 2011
TEAGUE, Bernard AOActing Judge1 September 2010 - 2011
KATZMANN, Anna Judith Additional Judge 17 September 2010 - current 
BURNS, Dominic JohnJudge1 August 2011 - current
SIDIS, MargaretActing Judge9 April 2012 - current
GILMOUR, JohnAdditional Judge6 July 2012 - current
MURRELL, Helen Gay  Chief Justice28 October 2013 -
WIGNEY, Michael AndrewAdditional Judge9 December 2013 - current
PERRY, Melissa AnneAdditional Judge14 May 2014 - current
ASHFORD, LindaActing Judge1 July 2014 - current
WALMSLEY, StephenActing Judge1 July 2014 - current
COWDROY, Dennis OAMActing Judge1 July 2014 - 30 June 2016
ROBINSON, DavidActing Judge1 July 2014 - current
WHEALY, AnthonyActing JudgeDecember 2014 - 15 December 2015
ASHLEY, DavidActing Judge20 July 2015 - 19 July 2016
NIELD, John RoscoeActing Judge29 July 2015 - 28 January 2016
ELKAIM, MichaelJudge4 July 2016 - current
COLLIER, Berna Joan Additional Judge3 May 2016 - current
BROMWICH, Robert JamesAdditional Judge5 September 2016 - current
MOSSOP, DavidJudge13 February 2017 - current
KELLAM, MurrayActing Judge8 March 2017 - current
CHARLESWORTH, NatalieAdditional Judge14 November 2017 - current

Associate Judge of the Supreme Court of the Australian Capital Territory
MOSSOP, David                                                                        21 April 2015  - 12 February 2017
MCWILLIAM, Verity                                                                        26 June 2017 - current
Chronological Index of the Masters of the Supreme Court of the Australian Capital Territory
HOGAN, Alan                                  20 December 1989 - 4 January 1996
CONNOLLY, Terence                                  19 February 1996 - 30 December 2003
HARPER, David Clement Darold OAM                                    7 April 2003 - 21 May 2013
MOSSOP, David                                   22 May 2013 - 20 April 2015 (Title change)